Online diagnostika pro rozvoj na konferenci E-LEARNING FORUM 2014

Pracujete v lidských zdrojích? Jak Vám zní následující výroky: „Peněz na vzdělávání je stále méně a méně. Zrealizovali jsme dvoudenní školení prezentačních dovedností a efekt žádný. O klasická témata vzdělávání je stále menší zájem“... Jsou Vám povědomé? Čelíte podobným problémům?

V poslední době, kdy změny nejsou výjimkou, ale všední realitou a projekty často ztrácejí na aktuálnosti ještě dříve, než přejdou do fáze implementace, klesá význam znalostí a dovedností a do popředí se dostává spíše chuť a motivace jít do nových věcí. Lidé si pomalu zvykají, že zpětná vazba není nic hrozného a dělat chyby je normální. Důležité je nebát se experimentovat a z každé chyby se učit.

I firmy a s velkými rozpočty na rozvoj a vzdělávání pociťují důležitost správných lidí na správném místě s chutí něčeho dosáhnout. Fakt, že peníze vložené do HR nemají být nákladem, ale investicí přestává být hezkou vizí a stává se dennodenní realitou a primární potřebou, stejně tak jako bytostná součinnost lidských zdrojů a businessu. Ústředním tématem rozvoje není už tolik práce se skills, ale nově práce s hodnotami a začíná u dobré firemní strategie a osvícenými manažery. Přitom lze využít řadu technik, které nevyžadují velké finance jako stínování, sdílení zkušeností a příběhů, zapojování do nových projektů a úkolů, konzultace a kombinace mentoringu a koučujícího přístupu manažera, týmové koučování, workshopy a další. Prostor také dostávají tzv. malé formáty, tedy spíše více kratších setkání, s ukotvením v praxi mezi jednotlivými realizacemi, než jedna vzdělávací akce koncentrovaná v místě a čase.

Klíčový je současně dobrý sebenáhled. Nemusím být dokonalý odborník ani disponovat super talentem. Důležité je znát dobře sebe sama, vědět, na co i mám dávat pozor, co mě baví, co budu mít tendenci spíše odsouvat nebo odbýt s minimálním úsilím, kde mám své slepé skvrny a kde mohu získat inspiraci a nebát se zpětné vazby či dokonce si o ni aktivně říkat. Sebereflexe není nic nového pod sluncem. Již od 90. let minulého století jsou využívány propracované systémy hodnocení, tematicky a na kompetence zaměřená Development centra či 360° zpětné vazby. Nicméně ruku na srdce, kdy v těchto případech bylo skutečným cílem primárně rozvoj zaměstnanců - a kdy spíše potřeba firmy mít přehled a jasno v tom, koho mám k dispozici. Jen málo pokrokových firem kladlo důraz na vlastní aktivitu a odpovědnost za svůj rozvoj na straně zaměstnance, popř. za něj skryli celkovou nesystémovost v rozvoji ve stylu „kdo si o co řekne“.

Napadá Vás, že „to jsou moc pěkné vzletné teze, ale jak je uchopit a využít v praxi?“ Jednoduše, zkuste využít potenciál moderní online diagnostiky. Na jedné straně Vám dává možnost nabídnout např. 360° zpětnou vazbu ve chvíli, kdy o ní má zaměstnanec zájem, aniž by to bylo v rámci hromadných a velkých projektů, na druhé straně může být základem vysoce individualizovaného rozvoje na míru a to nejen jednotlivce ale i celých týmů. Díky kombinaci tematicky zaměřeného balíčku dotazníků a testů si může jedinec za cenu srovnatelnou s klasickým školením dopřát zcela nový rozměr práce se svým dalším rozvojem. A samozřejmě online diagnostika se přímo nabízí jako prework před jinými rozvojovými aktivitami. A to vše okamžitě bez dlouhých příprav a bez velkých nákladů.

Více o konkrétních příkladech využití online diagnostiky v rozvoji se dozvíte na XIV. ročníku konference E-LEARNING FORUM 2014 s podtitulem Vzdělávání v síti změn, která proběhne 16. dubna v pražském hotelu Barceló.