V rámci těchto témat máme jako společnost globální přístup, který rozvádíme v jednotlivých zemích i v souladu s tamní legislativou. Máme skvělé týmy personálních ředitelů v různých lokacích, oni dané prostředí perfektně znají a ví, jak dané téma co nejlépe přizpůsobit. Někde to třeba funguje i tak, že si zaměstnanci sami zorganizují pauzu během oběda, dají si společnou přestávku nebo dokonce jógu. My jako vedení jsme tu od toho, abychom jim dali tu možnost, že si mohou udělat mezi prací volno a mohou se na nás vždy obrátit.
Závěrem je pro mě důležité to, že i když máme jako SAP globální přístup, tak dokážeme v různých zemích zavést podmínky tak, aby pro dané místo a kulturu měly smysl i s ohledem na přání zaměstnanců.
Je pravda, že firmu pandemie neovlivnila negativním způsobem, takže jsme nemuseli propouštět, a naopak jsme nesmírně vděční za to, že jsme nabírali.
Viděli jsme ale také případy, kdy jsme měli volná místa v jedné zemi, ale nemohli jsme najít ty správné uchazeče a najednou se přihlásil někdo z jiné země. Řekl, že má zájem, ale že se kvůli pandemii nemůže přestěhovat a navíc ani nechce. Ještě před dvěma lety bychom mu možná odpověděli, že potřebujeme někoho v dané lokalitě, ale teď jsme věděli, že se svět znovu otevírá a není nutné pracovat přímo z kanceláře ani v dané zemi po celou dobu. A pokud je to opravdu nutné, tak umíme zařídit pracovní cesty. Tím se otevírá více možností nejen pro společnosti, aby měly více talentů, ale také pro uchazeče samotné.
Musím ale říci, že i přes všechna pandemická omezení se nám povedlo obsadit ty nejkritičtější pozice a také, že nám pandemie dovolila být v náboru kreativnější než kdy předtím.
Pokud se společnosti rozhodnou jít cestou digitální HR transformace a přijmou k tomu dané nástroje, tak ano. Myslím si, že technická implementace těchto řešení je tou nejmenší a nejrychlejší částí. Je potřeba se zamyslet nad tím, kam chceme jako firma směřovat, jak chceme rozvíjet firemní kulturu, za čím a kým chceme stát. Na základě toho bychom měli přemýšlet o tom, jaké procesy potřebujeme a jak je budeme strukturovat.
Z mé zkušenosti mohu říci, že pokud firmy například přemýšlejí o změnách v HR procesech nebo talent managementu. Doporučuji jim, aby si nejprve zjistily, zda je to to, co nyní potřebují, kam se vyvíjí firemní kultura, a ještě předtím analyzovaly a optimalizovaly stávající HR model, tedy definovaly, jak jej chtějí posunout na další úroveň. Jakmile bude tato otázka definována, pak lze přistoupit k vlastní implementaci.
Pokud jen přijdeme s tím, že se sice chceme stát digitální HR organizací, ale nepřineseme žádné nástroje ani řešení, tak mohu téměř s jistotou říci, že se to nepodaří. Digitalizace společnosti vyžaduje řízení změn a přehodnocení procesů, což vede k efektivnímu využívání dalších digitalizačních nástrojů. Pak budete mít více času zaměřit se na zaměstnance a oprostit se od starého modelu myšlení celé organizace.
Domnívám se, že pro vedoucí pracovníky je naprosto zásadní mít osobní přístup ke každému zaměstnanci v týmu, aby mohl poznat a předvídat, co asi tak daný člověk potřebuje k tomu, aby svou práci mohl dělat co nejlépe. Znovu se vrátím k tomu, že to, co potřebujete, je empatie. A pokud máte různorodý tým, tak musíte vést každého člověka trochu jiným způsobem, jen tak dosáhnete výsledků, které jako vedoucí potřebujete.
Určitě je důležitá znalost nebo odbornost čehokoliv, na čem tým pracuje. Pro lídry je samozřejmě ale také dobré umět diskutovat a pomáhat s rozhodováním. Myslím si, že to, co nakonec potřebujeme, je mít různorodý tým, který spojují zcela odlišní lidé s odlišným myšlením i přístupem. Pokud jim jako vedoucí pracovníci dáme možnost růst a utvoříme jim k tomu prostor, tak získají také pocit, že dělají práci, ve které se jim může skutečně dařit. To samozřejmě vyžaduje i velkou důvěru, ale zaměstnanci pak budou růst, až přerostou sami sebe a výsledky nakonec budou ještě lepší, než kdybychom z pozice vedoucích převzali veškerá rozhodnutí i cestu k cíli. Myslím si, že bychom měli být k dispozici, kdykoli je to potřeba. Musíme jim pomoci udělat první krok a všechny další.
Nakonec to ale nebudeme my, lídři, kdo je v týmu nejchytřejší, ale spíše tým s různými dovednostmi, který musíme zorganizovat tak, aby byl co nejúspěšnější.
Máme mnoho interních programů pro vedoucí pracovníky na různých úrovních a myslím, že je to z globálního hlediska velmi dobré rozhodnutí. Pokud identifikujeme kolegy, kteří dnes ještě nejsou vedoucími pracovníky, ale stát se lídrem by pro ně mohlo být dalším krokem, tak bychom je rádi připravili. Máme také tzv. povinné programy pro first-level lídry. Máme dlouhodobé programy, ale také časově omezené nebo řekněme ad hoc rozvojové možnosti z důvodů změn strategie, jelikož i vedení musí umět reagovat na vývoj situace a předvídat nové věci, které by měli lídři prozkoumat a znát.
Myslím si, že v rámci globálního pohledu máme hodně stěžejních programů pro lídry na každé úrovni. Je skvělé, že jsou jak povinné, tak dobrovolné programy, ze kterých si mohou vybrat. Samozřejmě podporujeme mentoring a koučování. Máme obrovskou komunitu koučů, nabízíme koučování zdarma pro všechny lídry i zaměstnance. Zkrátka si myslím, že máme velmi dobře propracovaný vzdělávací balíček.
Řeknu to jednoduše a upřímně, bezprostředními kroky po pandemii bude to, dát věci do pořádku. Jak jsem říkala, tak na začátku pandemie jsme začali pracovat ihned z domova, protože i vlády to prezentovaly tak, že kde je to možné, ať to lidé udělají. Neměli jsme pro to ale jasný rámec ve všech zemích. Není to ukotvené v pracovním právu, ale nám se to podařilo implementovat i tak a pomohlo nám to jako SAPu být v tomhle lídrem.
Pojem budoucnost práce pro mě už vlastně není aktuální téma, protože dříve zmiňované změny se dějí teď. Ale to, co určitě v HR budeme potřebovat, bude struktura organizací a, řekněme, rámcování nového modelu práce, jak budou fungovat naši zaměstnanci v budoucnu. Myslím si, že na tohle bude kladen velký důraz nejen ve východní Evropě, ale po celém světě, abychom tohle vše ukotvili.
Věřím, že tato pandemie vyvolala spoustu nových témat o celkové strategii v oblasti lidských zdrojů a potřebách, které mají zaměstnanci vůči zaměstnavatelům, a že si musíme představit zaměstnance v jejich kůži a definovat rozdíl od zaměstnance a člověka jako lidské bytosti v jeho konkrétním osobním životě.
Myslím si, že nás čeká spoustu strategického přemýšlení a je opravdu potřeba dát hned teď do pořádku to, co jsme předtím museli začít dělat ve spěchu. Potřebujeme to nyní dostat do správného rámce a od toho se dále odvíjet.
Rozhovor najdete také v originálním anglickém znění ZDE.