Interní komunikaci jsme také museli digitalizovat. Byl velký oříšek přijít na to, jak se lidi mají, jak se cítí. Manažeři byli samozřejmě se svými lidmi v kontaktu, ale osobně se potkat nemohli. Dobře nám pomohl digitální chatbot Arnold. V pravidelných cyklech, zhruba jednou za 14 dní, jsme začali posílat otázky do telefonu. Ze začátku covidu to bylo hodně témat, která jsme museli řešit.
Zajímalo nás, zda chápou opatření, která zavádíme, jestli mají vše pro výkon práce, dostatek ochranných pomůcek, ptali jsme se na věci týkající se digitalizace i bezpečnosti práce. Mohu tento feedback jedině doporučit, zasíláme zhruba 5 otázek, víc nemá smysl, rychle získáme odezvu, zda jdeme dobrým směrem, popřípadě co se má změnit, vylepšit.
V sekci lidských zdrojů je to implementace SuccessFactors, ustupujeme od našeho HR systému na míru a jdeme do standardizovaného řešení. Je to výzva, musíme tomu přizpůsobit procesy, musíme je zjednodušit, ale je to jediná cesta do budoucnosti.
V byznysu implementujeme ERP systém, který je postavený na cloudu, na krabicovém řešení a to není nikdy jednoduché. Lidé mají rádi, když se jim IT přizpůsobuje a ne obráceně. Ale už jsme přišli na to, že je to cesta do pekel. Pokud se chcete rychle posouvat a rychle reagovat na změny, tak není prostor na IT řešení na míru, tam se dostáváte do několika pastí navzájem.
Aby digitalizace nejen HR procesů proběhla úspěšně, musíme lidem dobře vysvětlit, proč to děláme, pak jde všechno.