Hledat vysoce specializované lidi je složitější, potřebujeme opravdu odborníky s teoretickými znalostmi a zájmem o detailní zkoumání podstaty věcí. Běžné programátorské nebo rekvalifikační kurzy bohužel takovou znalost neposkytují. Musíme se tedy spoléhat zejména projektovou spolupráci s technickými školami, kde si studenti chtějí vyzkoušet převedení teoretických znalostí do skutečného světa, nebo hledat zkušené odborníky u konkurence.
Lidé, kteří k nám přicházejí, často chtějí opustit svět korporátů s mnohými výhodami, ale svázanými pravidly, chtějí své projekty rozvíjet a vidět jejich implementaci. Důležitá je pro ně i možnost být v kontaktu s nejmodernějšími technologiemi, být ve svém oboru na špici.
Současně jim často vyhovuje volnější styl práce v prostředí menší firmy i možnost rychlejšího profesního růstu. Z vývojáře se na team leadera mohou vypracovat už v řádu měsíců, záleží na jejich zájmu a chuti se rozvíjet nejen po profesní, ale i manažerské stránce. Za sebe mohu říct, že si vážím každého člena, kterého v týmu máme. Bez nich a jejich nadšení do práce by to nešlo. A věřím, že se nám do roka podaří náš tým zdvojnásobit.
Určitě komplexita problémů, které tu řešíme, s tím spojená velká flexibilita a zodpovědnost. Nikdo u nás jen nevyvíjí, co mu někdo přesně zadá. Naopak každý si musí sám přijít na nejlepší způsob řešení, konzultovat své návrhy s kolegy, pak to implementovat a svůj výsledek odprezentovat. Takže každý může získat silnou vazbu k tomu, co vytvořil.
Po krátkém rozhovoru s oddělením HR následuje technické kolo, kde s kandidátem probíráme jeho předchozí projekty, ptáme se na teoretické otázky, ale hlavně mu dáme k řešení logické i programátorské úkoly, na kterých může ukázat, jak při řešení problémů přemýšlí.
Každý vývojář má svůj individuální plán rozvoje, který společně se svým team leaderem pravidelně probírá. Tento plán je podporovaný účastí na školení. Každý se může svým tempem vydat směrem, který ho zajímá, ať už k vedení lidí, zodpovědnosti za nějakou část softwarového procesu, případně komunikace se zákazníky.
Vyhovuje jim neformální prostředí, přátelská atmosféra, možnost pracovat z domova i z kanceláře, možnost rychlého kariérního růstu z pozice vývojáře na teamleadera i výzvy v podobě unikátních projektů a použitých technologií.
Vzdělání a rozvoj jsou velmi důležité. Dlouhodobě spolupracujeme s FIT ČVUT a MFF UK v rámci projektů, během kterých u nás jejich studenti rozvíjí vlastní úkoly, které zpracovávají v rámci svých bakalářských, inženýrských, magisterských nebo doktorandských prací.
Později se rozvíjí zejména účastí na interních nebo externích technických i netechnických školeních, případně účastí na (nejen online) konferencích.
V prvních týdnech se nováček seznámí s našimi interními systémy pro vývoj, se softwarovým procesem i samotným produktem. Dále probíhá asistovaný průzkum dokumentace a kódu typicky kombinovaný už s řešením některých drobnějších úkolů, protože tím se člověk v novém prostředí zorientuje nejlépe. V případě školních prací pak následuje zevrubná analýza zadaného tématu. Na základě práce v prvních měsících se pak vytváří plán dalšího rozvoje včetně účasti na školení.
Důležitá je ochota učit se nové věci, být otevřený více způsobům řešení, nebát se zeptat, když něčemu nerozumím, říct včas, že mi něco nejde nebo se mi něco nelíbí, pomáhat v rámci svých možností ostatním.
Začínali jsme jako startup a tuhle kulturu si neseme s sebou, i když je nás už skoro sto. Hrajeme to se zaměstnanci i zákazníky na rovinu a pečlivě vyvažujeme prostor pro samostatnost jednotlivce s týmovým zapojením. Nikdo není sám, ale zároveň každý musí mít dost prostoru pro osobní růst.
Naše aktuální projekty se zaměřují jak na analýzu datových toků v moderních jazycích (např. Python) nebo technologiích (např. cloudové služby Amazon či Azure), tak na škálovatelnost našeho řešení pro ty největší zákazníky, co nejsnadnější nasazení a integraci, a další chytré analýzy nad získanými informacemi. Na své si tak přijdou nejen ti, kdo rádi analyzují programy, ale i ti se zájmy o čistý front-end nebo škálovatelné architektury.
Díky těmto projektům můžeme zlepšit náš produkt, který dlouhodobě pomáhá firmám s vytvořením základu pro správné nastavení zpracování osobních údajů, samostatnou kapitolou je data lineage v bankovním prostředí, je jich celá řada.
O společnosti MANTA
Česko-americká softwarová společnost MANTA vznikla v roce 2008 původně jako startup, postupně se rozvinula, prošla dvěma investičními koly a v rámci Series A získala investici ve výši 13 milionů dolarů od kapitálového fondu Bessemer Venture Partners, SAP.io, německého Senovo a českých Credo Ventures. V současné době má pobočky v New Yorku, Tampě a v Praze, zaměstnává přes 90 lidí a do konce roku by chtěla jejich počet zdvojnásobit.
MANTA přináší svým klientům nástroj pro analýzu datových toků v IT prostředí velkých firem. Cílem je poskytnout uživatelům kompletní mapu datových toků, díky které mohou lépe porozumět informacím, se kterými pracují. Mezi uživatele patří střední a velké společnosti zejména z finančního, telekomunikačního a zdravotního sektoru, přičemž jeho produkt už využívají firmy jako Comcast, OBI nebo Komerční banka.
Článek byl připraven ve spolupráci se společností MANTA.