Jak covid změnil fungování Počítačové školy GOPAS? Co bylo největší výzvou?
Fungování GOPASu se změnilo ze dne na den. S online výukou jsme samozřejmě zkušenosti měli již dříve, ale rozhodně ne v takovém rozsahu. Během podzimní sezóny provozujeme i více než 60 druhů kurzů v jednom dni, na všech pobočkách a u zákazníků. To vše jsme museli najednou přesunout do online výuky.
Byl přechod na online vzdělávání náročný? Možnost porovnat situaci prezenčního vs online vzdělávání před pandemií a nyní.
Na začátku to pro nás byla velká výzva. Metodicky to nebyl až takový problém, ale problémy nastaly s technickým vybavením a softwarovými platformami. My jsme nějaké vybavení měli, ale určitě ne pro všech 50 učeben. Dost si také zakládáme na jeho kvalitě (převážně využíváme profesionální hardware od firmy Cisco) a tento typ techniky nebyl v takovém množství téměř k sehnání. Stejně tak se ukázaly jako nedostatečně stabilní komunikační platformy jako Teams, Zoom a další. Na některých kurzech jsme museli neustále přepínat mezi několika z nich. Tohle všechno si postupem času sedlo, ale první 3 - 4 měsíce pro nás byly velmi náročné.
Když se uvolnila opatření, vrátili se lidé na prezenční kurzy nebo i nadále preferují online?
Překvapivě hodně zákazníků se vrátilo do učeben, jak jen byla možnost. Lidé jsou na to zkrátka zvyklí. Dokáží se maximálně koncentrovat, nerozptylovat se a navíc získávají tu přidanou hodnotu přímé komunikace s lektorem i ostatními studenty. Některé firmy však své zaměstnance na klasická školení nepouštěli a v některých případech to trvá dodnes. Online kurzy již navždy zůstanou v naší nabídce a předpokládáme, že budou tvořit minimálně 1/3 našeho portfolia i do budoucna. Pro někoho je to jediná akceptovatelná forma, pro někoho dokonce příjemnější. A my jsme díky tomu také rozšířili například naše působení v zahraničí.
Vedete v souvislosti s předchozí otázkou nějaké statistiky, kteří lidé preferují prezenční kurzy (resp. u kterých témat), a u kterých již přivykli online formě? (věková skupina, určité odvětví, funkce ve firmě a další parametry…).
Například soft skillové kurzy, jako ITIL, Prince2, Cobit, DevOps – ty jsou přes online vyloženě komplikované. Na ty je potřeba přijít do učebny, aby toho účastník pochytil opravdu maximum a dokázal se připravit na certifikaci. Klasické IT kurzy je možné absolvovat všechny online. Dnes již disponujeme tak kvalitním technickým vybavením a máme na to upravené metodické postupy, že si naši studenti z kurzu odnesou opravdu mnoho, i když jej absolvují v online formě. Ani není potřeba, aby měli doma či v práci nějaký ultra výkonný hardware, neboť jsou všichni vzdáleně připojeni do prostředí našeho vzdělávacího cloudu nebo přímo do našich učeben.
Jak jste během pandemie nakládali s pronajatými místnostmi a sály, bylo možné je využívat jiným originálním způsobem nebo se pronájmy museli zrušit? Jak je to nyní?
Nájemní smlouvy v našich pobočkách standardně uzavíráme na 5 - 10 let, z důvodu náročnosti úpravy dispozic. Bohužel žádné další využití jsme pro naše učebny neměli. Ale jak jsem již zmiňoval, mnoho kurzů probíhá v reálu tak, že jsou studenti z domova připojení vzdáleným přístupem na konkrétní PC v učebně, kde mají připravené své pracovní prostředí s dostatečným výkonem, takže učebny v podstatě byly v provozu.
Velký tlak byl také na lektory. Jaký byl pro ně přesun do online režimu, museli ve velké míře měnit obsah a formu svých kurzů? Bylo třeba je nějakým způsobem více motivovat? Školit?
Samozřejmě, že je online školení mnohem náročnější z hlediska udržení pozornosti. Takže obsah kurzu se vždy musel trochu upravit. Lektoři se také museli naučit s novým technickým vybavením. Postupem času jsme začali přebudovávat některé učebny na vysílací studia a také jsme postavili 10 vyučovacích studií, které slouží pouze k těmto účelům. Ta obsahují nejen několik obrazovek, ale také virtuální bílou tabuli, vhodné osvětlení, kvalitní mikrofony, ozvučení atd. A samozřejmě nejlepší možné připojení k internetu.
Jak se online kurzům přizpůsobili sami účastníci? Máte od nich nějakou zpětnou vazbu, co se povedlo a co by bylo třeba vylepšit?
Jak jsem již zmiňoval, každý student má své pracovní prostředí, které mu vytvoříme na našem vzdělávacím cloudu nebo přímo připojením do počítačů v našich učebnách. Na druhou stranu, aby kurz byl efektivní, je potřeba také spolupráce ze strany studentů. Všichni lektoři mohou potvrdit, že pokud při online kurzu nevidí studenty na kamerách a nemají od nich žádnou okamžitou zpětnou vazbu nebo reakci, je takové školení naprosté peklo.
Vnímáte online vzdělávání spíše jako příležitost nebo jako negativní externalitu pandemie?
Pomohlo nám to k většímu záběru na zahraničních trzích. Tím se náš potencionální trh výrazně zvětšil. Na druhou stranu je zde také více konkurentů a je jen otázka času, kdy se začnou více prosazovat školící firmy ze států s výrazně nižšími náklady i příjmy, tudíž i s cenou školení. Na našich trzích naštěstí zákazníci stále preferují česky nebo kvalitně anglicky mluvícího lektora na technickém vybavení nejvyšší možné kvality než indického školitele na notebookové kameře.
Jak k online vzdělávání přistupují klienti, kteří kurzy pro své pracovníky zajišťují? Mají nějaké nové speciální nároky, které dříve nezaznívaly? Zůstanou u online, prezenční formě nebo nějaké kombinované? Pokud se chtějí vrátit do tříd, máte už informace, v jakém počtu?
V druhé půlce minulého roku již v Čechách převládal zájem o klasické prezenční kurzy. Oproti tomu na Slovensku jedeme již skoro dva roky tak 95 % online. Některé zahraniční korporace mají stále účast na prezenčních kurzech zakázanou, ale moc jich není. Pro nás jsou online kurzy ideální, když na ně můžeme připojit studenty z obou zemí a pohodlně tak na kurzu „sedí“ účastníci z Prahy, Brna, Bratislavy i Košic.
Co však děláme neradi, je kombinace studentů ve třídě a online na jednom kurzu. Přestože by to byl jednoznačně finančně nejvýhodnější model, z pohledu efektivity to tak bohužel není. Stačí, aby měl jeden účastník problém s připojením, a komplikuje pak výuku všem ostatním. Také se pak stává, že se lektor přirozeně víc věnuje těm, které má fyzicky u sebe. Výrazně lépe to funguje přes náš vlastní vzdálený systém propojení našich učeben (tzv. GTT) – kdy je na všechny účastníky kurzu vidět a mají adekvátní technické vybavení.
Je něco, co se za poslední dva roky opravdu povedlo, na co jste hrdí? Chystáte pro své klienty nějaké novinky a zajímavosti?
Povedlo se nám vyvinout kvalitní a efektivní model realizace online konferencí. V loňském roce jsme jich pořádali 10 a návštěvnost byla překvapivě o dost vyšší než na našich běžných konferencích v klasických konferenčních prostorách. Pro letošek tento model posouváme o laťku výše, kdy by všechny konference měly probíhat v tzv. hybridní formě. Zákazník si tak bude moci vybrat, jestli konferenci navštíví osobně, nebo ji bude sledovat na živém přenosu, popřípadě si následně zakoupí přístup ke knihovně zpracovaných videí z jednotlivých prezentací. Může si také pořídit balíček všeho dohromady.
Já osobně doufám, že účastníci ocení naší snahu vrátit konference do formy osobní účasti. Přestože to je výrazně náročnější, nákladnější a méně ziskovější. Naše konference vždy byly taková naše výkladní skříň těch nejlepších lektorů, kteří si pro tyto akce připravují ta nejzajímavější témata. My máme navíc naše zákazníky moc rádi a ještě raději se s nimi potkáváme osobně, abychom tak snáze mohli reagovat na jejich připomínky a náměty.
Jinak v globálu jsme rádi samozřejmě hlavně za to, že jsme vše ustáli a dokázali udržet náš business v nejvyšší možné kvalitě a zároveň pro nás celkově ziskový.