Týká se prakticky všech oborů. Nejvíce IT sektoru, protože je to dlouhodobě nejrychleji rostoucí oblast zaměstnanosti nejen v ČR. Poté je vysoká poptávka ve finančním sektoru, kde vidíme velkou míru transformace. Omezují se administrativní pozice, ale roste význam technologických, obchodních a HR rolí. Asi nejmenší optimismus vidíme v automobilovém průmyslu a v sektorech navázaných na B2C služby.
Možná ano. Hodně se akcentuje technické vzdělávání, ale v aktuálním vývoji se ukazuje, že jsou stále důležité měkké dovednosti. Takže bych úplně netlačil na to, že musíme rušit gymnázia a všechny děti posílat na techniku. Z našich průzkumů vychází, že důležité je nyní oboje.
Přestože dlouhodobě roste poptávka po technických specialistech ať už v IT nebo strojírenství, stále více firem si při náboru stěžuje, že lidé nemají dostatek samostatnosti a odpovědnosti (spíše u méně kvalifikovaných pozic), chybí kritické myšlení, odpovědnost, kreativita, komunikační, prezentační i obchodní dovednosti. Proto vidíme rostoucí zájem o kombinace technických a měkkých dovedností, což nábor dělá mnohem komplikovanější a firmy dlouhodobě deklarují, že je pro ně stále náročnější nabírat nové zaměstnance.
Náš byznys se velmi rychle proměňuje vlivem mnoha faktorů. Firmy s prakticky nulovou nezaměstnaností se lidem snaží nabídnout co nejvíce životní a pracovní jistoty, takže na českém i zahraničním pracovním trhu dlouhodobě vidíme pokles zájmu o agenturní zaměstnávání. Firmy flexibilitu získávají formou částečných a flexibilních úvazků, hledají prostor pro outsourcing nebo pro freelancery. V tradičních průmyslových a logistických oborech bude mít zásadní dopady rozvoj automatizace, digitalizace, robotizace, umělé inteligence. S jistotou se dá očekávat, že během dalších 10 let bude řada rutinních činností nahrazena nějakým automatizovaným systémem.
Největší zájem je dnes o technické profese. Roste poptávka po specialistech na mechaniku a IT, ale i po lidech v oblasti financí, obchodu, zákaznického servisu. Firmy více vyhledávají různé formy outsourcingu, ať už jde například o IT helpdesk, zákaznický servis nebo obchodní činnosti.
Klesá význam tradičních pracovních portálů. U kvalifikovaných pozic je odezva na inzeráty minimální a u IT pozic prakticky nulová. Roste důležitost aktivního oslovení ucháčů, což už vyžaduje velmi dobrý skill recruiterů, zvláště u odborných IT pozic. Schopnost zaujmout uchazeče je klíčová. Je potřeba si vytvářet dlouhodobé vztahy s uchazeči, síť kontaktů ve svém oboru a mít schopnost monitorovat pracovní a životní spokojenost uchazečů v řádu několika let.
I pro nás je náročné se těmto trendům přizpůsobovat. Aktuální statistiky trhu práce mohou vytvářet dojem, že každý, kdo chce pracovat, tak práci musí najít. Jenže zde vzniká taková dvourychlostní ekonomika z pohledu zaměstnanců. Jsou zde kvalifikovaní technici, strojaři, ajťáci, finanční analytici nebo HR recruiteři, kteří práci najdou relativně snadno za dobré peníze.
Ale pak je mnoho lidí, kteří se velmi těžko přizpůsobují technologickému pokroku. Jsou spíše frustrovaní z toho, jak rostou nároky na jejich pozici, jak se musí neustále učit, jak roste jejich nejistota v zaměstnání i v životě, jak inflace vysokým tempem reálně snižuje jejich mzdy.
Přestože nezaměstnanost vypadá velmi optimisticky, rozevírají se nůžky mezi žádanými specialisty a ostatními zaměstnanci, kteří když ztratí zaměstnání, tak velmi těžko hledají stejně dobré místo, stejně placené. Někdy musí jít i s nároky dolů. Zvyšuje se pak sociální vyhrocenost některých skupin.
Najít správné talenty do firem je otázka rozvoje lidí. Najít hotové zaměstnance na pozice, které ještě před rokem neexistovaly, je vlastně logicky nemožné. Při náboru zaměstnanců na všechny typy pozic je důležité si umět identifikovat talenty, kteří mají potenciál se velmi rychle naučit měkké i tvrdé dovednosti. V tom vidíme náš posun.
Musíme si nastavit takové systémy assessmentu uchazečů, měření jejich potenciálu, soft skills i hard skills tak, abychom dokázali firmám doporučit, jaké tréninkové programy musí nabídnout novým lidem, aby se dokázali rychle začlenit. Zdá se, že i stát chápe, co se na trhu děje. Na MPSV vidíme zajímavé projekty, které dávají firmám prostor a možnosti získat dotace právě na rekvalifikaci.
Aktuálně není možné se spoléhat na to, že vzdělávací systém, který má velmi dlouhou setrvačnost a možnost velmi pomalé proměny, se dokáže přizpůsobovat rychle se měnícím požadavkům firem.
Velmi inspirativní. Je vidět, že firmy vnímají to, že jsme možná na pokraji úplně nového období, kdy zřejmě dojde k nějaké velké očistě, mnoho firem bude na pokraji své existence, bude muset kompletně změnit své byznys modely. Vnímáme rychlost zavádění různých agilních forem řízení práce, takže technologická a sociální revoluce se dotýká nejen firem, ale i uchazečů. Všichni se musí radikálně přizpůsobit novým podmínkám. Už nemůžeme věci dělat jako doposud, je potřeba dělat velké změny.