Zhodnotím-li tento diagnostický nástroj z pohledu psychologa, je Thalento®skutečně dobrým konceptem, který je standardizován na evropskou populaci. V současnosti si zároveň vytváříme i českou standardizační normu.
Testovací část má celkem dvě složky – osobnostní dotazník a výkonové testy. Osobnostní dotazník slouží k posouzení osobnostních předpokladů. V tomto směru diagnostika využívá již zmiňovaný psychologický koncept tzv. „Big Five“ a zároveň i část zaměřenou na motivaci vycházející z konceptu H. Murraye.
Výkonové testy pak hodnotí rozumové schopnosti a jsou dvojího typu: jedny jsou zaměřeny především na abstraktní, numerické a verbální uvažování a druhé se zase věnují měření rychlosti a přesnosti, plánování a organizaci.
Ano, přesně tak. Testovací metody jsou jedny a ty samé a kouzlo této zdánlivé jednoduchosti tkví v možnosti účelně kombinovat rozdílně zaměřené testy dle konkrétních potřeb vzhledem k plánované pozici či pracovnímu profilu hodnoceného.
Řada běžných dotazníků je sestavena tak, že například v rámci náboru chytrý kandidát mnohdy dokáže odhalit strukturu a začne své odpovědi stylizovat. Tím se opět dostáváte do rizika, že pošlete do dalšího kola člověka, který se na pozici nehodí. Thalento® se tomuto snaží maximálně vyvarovat. Metodologie je natolik komplexní a vnitřně konzistentní, že jakmile s námi uchazeč začne hrát nějakou hru, poznáme to podle nízké míry konzistence jeho odpovědí (dříve se tomu říkalo „lži skóre“). Z výsledků lze následně generovat variabilní a přehledné reporty a porovnávat je s předdefinovaným profilem.
Hlavní předností je variabilita výstupů, které je možné z jednoho testování vygenerovat. Thalento® nabízí celkem osm předdefinovaných variant testových výstupů. To znamená, že je možné si odpovědi hodnoceného vygenerovat do osmi různých reportů, které se dokáží přiblížit charakteristice a parametrům, jež hledáte. Aktuálně se jedná o předdefinované výstupy pro skupinu pozic pro průmyslovou výrobu (LEAN performance indicator), obchod a management. Dále se nabízí výstup hodnotící motivační strukturu, profily pro kontakt se zákazníkem, obecný psychologický výstup a zmiňovaný „Big Five“ model.
Pokud například před půl rokem prošel výběrovým řízením kandidát, který vyplnil osobnostní dotazník Thalento a byl přijat na obchodní pozici, mohu pomocí těchto předdefinovaných modelů posoudit, zda má potenciál stát se také dobrým manažerem, případně jestli by se hodil na jinou pozici.
Volitelnou součástí diagnostického systému Thalento® je modul „Cubes“ pro vytváření kompetenčních modelů. Ten umožňuje vytvářet kompetenční modely pro libovolné pozice a vůči nim posuzovat vhodnost kandidátů. Jedná se vlastně o takovou stavebnici, ze které si sestavíte ideální profil člověka na konkrétní pozici a můžete své kandidáty vůči němu opětovně porovnávat, aniž by kandidáti museli znova vyplňovat dotazník Thalento®.
Na pátek 13. ledna 2017 připravujeme odborný seminář, kde se zájemci budou moci dozvědět více k problematice samotné online diagnostiky a nástroj Thalento®si sami vyzkoušet. Pro bližší informace a registraci na akci pište na ptopkova@imagelab.cz.
Společnost Image Lab jako strategický partner Thalento® poskytuje konzultační služby a je výhradním distributorem on-line diagnostiky Thalento® pro Českou a Slovenskou Republiku.