Že interiér dokáže v člověku budit určité emoce je známo od nepaměti. Už stavitelé katedrál dokázali v člověku vzbudit pokoru. V souvislosti s produktivitou práce se často používá termín „kreativní prostředí“, které by mělo stimulovat vaší tvořivost. Bohužel si pod tímto termínem většina lidí představí interiér přeplněný podněty, které vaši mysl zaměstnávají natolik, že není schopná se koncentrovat. Přitom by to měl být interiér, který vám dává prostor tvořit. Dostatek přirozeného světla, velké okno pro kontakt s exteriérem, stěny, na které můžete napsat nápady nebo si sem pověsit vlastní inspiraci a samozřejmě velký stůl s pohodlnou židlí.
Open space je prostorově nejúspornějším řešením kanceláře, zaměstnanci jsou zde neustále pod dozorem a zároveň je pohled na ostatní pracující motivuje k práci. To jsou asi hlavní důvody, proč se stále používá. Hlavním problémem open space kanceláří je neustálý hluk, který je při celodenní práci velmi únavný. Dále neposkytuje žádné soukromí a prostředí je často bezútěšné, protože ztrácí lidské měřítko. Tyto faktory z něj dělají prostředí, ve kterém se lze jen těžko soustředit, zvláště pak pokud jde o složitější práci.
Konkrétně v této firmě naráželi na to, že jejich klienti (často zařizující si svůj interiér svépomocí) potřebovali poradit, jak k sobě jednotlivé materiály sladit. V současných interiérech je to poměrně složitý úkol, protože nejčastěji používané materiály jsou imitace (např. vilnylová podlaha s dekorem dubového dřeva, lamino s dekorem břízy…) a viditelnou vrstvu tohoto materiálu představuje vrstva potisku, většinou „fotokopie“ materiálu, který má imitovat. To způsobuje, že každá imitace (byť se třeba jmenuje stejně – např. dekor dub) má trochu jiný odstín, měřítko použité textury atd. Ve výsledku pak lamino s dekorem dubu na dveřích je lomené do zelena, vinyl na podlaze do fialova a navzájem podtrhují svoji nereálnost. Jedná se tedy o zdlouhavou práci, kdy musíte na reálných vzorcích na denním světle zkoušet, které dva vzorky lze vedle sebe použít.
Obecně lze říct, že firmy, zabývající se interiéry, si nás zvou k proškolení zaměstnanců, aby zkvalitnili své služby zákazníkům a dokázali jim lépe pomoci. Zejména se jedná o zaměstnance, kteří nemají vzdělání v oboru, ale musí na pobočce zvládat komunikaci se zákazníkem. V minulém roce jsme školili ve firmách, které měly vzdělávání svých zaměstnanců dotované z úřadu práce v rámci programu Vzdělávejte se pro růst.
Vedeme volnočasové kurzy pro veřejnost (kurz jak zařídit kuchyň, koupelnu nebo interiér celého bytu) i specializované kurzy na míru pro firmy zabývajícími se interiéry dle jejich potřeb. Klademe důraz na praktickou stránku, naše školení mají asi z poloviny formu workshopu, kde si získané znalosti upevňujete na papíře. Nabídku našich otevřených kurzů naleznete na stránkách vzdělávací společnosti Sytémy jakosti s.r.o.