Vaší rolí ve společnosti Hewlett-Packard je rozvoj vzdělávacích služeb na Slovensku. Co přesně to obnáší?
Na Slovensku je naše zákaznická základna menší než v České republice. Převažuje zde tzv. „hunting“, tj. hledání nových zákazníků, nad tzv. „farmingem“, tj. správou stávajících zákazníků, ale postupně se i zde blížíme k farmingu. Dříve slovenští zákazníci absolvovali školení v Praze, od března 2011 jsme však spustili provoz vzdělávacího střediska i na Slovensku. Školíme v Bratislavě a v Košicích, ale také přímo u zákazníků.
Jak moc je situace na trhu vzdělávání na Slovensku odlišná?
I když si většina lidí myslí, že český a slovenský trh jsou si hodně podobné, já mezi nimi vidím poměrně velké rozdíly. Slovensko je, dle mého názoru, více vztahové a lidé dají více na doporučení svých kolegů, přátel a partnerů. Co se týče portfolia vzdělávání, na Slovensku v současné době školíme to, co jsme v ČR školili přibližně před rokem až dvěma, takže je zde určité zpoždění. Ochota firem investovat do IT a do IT vzdělávání je vyšší než v případě soft skills. Je zde také větší konkurence právě v oblasti soft skills a projektového managementu.
Chcete se tedy zaměřit na vaši hlavní oblast - IT?
Ano a sázíme hlavně na kvalitu. Neumíme všechno, ale snažíme se na přípravě a vedení kurzů pracovat s nejlepšími lidmi, kteří jsou na trhu a kteří mají největší znalosti v dané oblasti. I díky tomu je zpětná vazba z našich školení taková, jaká je, tj. vynikající :-)
Jak měříte spokojenost účastníků školení?
HP má celosvětovou metodiku pro hodnocení formou dotazníků, které se vyplňují vždy na konci školení. Je to kombinace hodnocení lektora, prostředí a materiálů na škále od jedné do pěti. Dlouhodobě se pohybujeme kolem 4,5 (5 je maximum). Uchazeči mají také možnost připojit slovní hodnocení. Výstupy pravidelně vyhodnocujeme, a když se objeví nižší hodnocení, okamžitě na to reagujeme. Pokud například zaznamenáme nespokojenost s lektorem, mluvíme s ním o tom a hledáme cesty ke zlepšení nebo jeho náhradě.
Na co se zaměřují vaše IT školení?
Hlavním byznysem pro nás dlouho byla HP Unixová školení, jelikož HP servery jsou hodně rozšířené. Měli jsme hodně školení pro administrátory a tato školení byla dlouhou dobu bestsellerem. Nyní se do popředí dostávají i jiné oblasti, jako například ITIL, VMware a projektové řízení. Zájem je i o školení soft skills, které nabízíme nejen IT odborníkům v rámci projektu Academy HP.
Představte nám blíže standard pro správu služeb IT - ITIL.
ITIL je standardem pro správu služeb (IT Service Management). Celý standard je podpořen kvalifikačním schématem, které definuje nejen potřebná školení, ale i podmínky certifikace. V současné verzi ITIL 3, edice 2011 jsou kromě základního školení ITIL Foundation definovány dva hlavní modulové proudy – Lifecycle (vždy zaměřeno na 1 klíčovou publikaci ITIL) a Capability (zaměřeno na skupinu 3-5 procesů napříč knihami ITIL). V každém tomto proudu je 4 až 5 školení, na jejichž konci lze postupně získat až certifikát ITIL Expert, případně individuálně pokračovat až po získání certifikátu ITIL Master, což je nejvyšší certifikát v oblasti ITIL. Certifikáty ITIL jsou mezinárodně uznávané. V minulém roce HP ČR získalo čtvrté místo v objemu dodávky ITIL školení v rámci HP celosvětově. K tomuto bych rád zmínil, že na trhu je poměrně dost firem, které ITIL nabízejí, nicméně kvalita je různá, a proto by zákazníci měli dobře zvážit, jakého dodavatele si vyberou. Cena by neměla být vždy jen tím hlavním kritériem.
Proč by si měli vybrat právě vzdělávací středisko Hewlett-Packard?
Máme širokou základnu lektorů včetně rodilých mluvčích. Celá řada školitelů působí v mezinárodním panelu ITIL V3 Examination Board či byli autory některých klíčových publikací ITIL, popř. stojí za školicími materiály HP. Naši čeští lektoři jsou zase lidé, kteří mají obrovské praktické zkušenosti a často implementují ITIL přímo u zákazníků. Sázíme na propojení teorie s praxí. V rámci základního školení ITIL nabízíme například simulační hru „Formule 1“. Každý účastník této hry má svoji roli v rámci týmu, lektor simuluje různé situace a podle toho, jak se je daří řešit, tak rychle jede jeho formule. Když se problém řeší rychle, formule vyhrává závody a vydělává peníze, když pomalu, formule se propadá na zadní příčky. Smyslem je prakticky ukázat, jak je při řešení problémů třeba dodržovat postupné kroky. V rámci našeho VC je také možné ihned po skončení školení absolvovat závěrečné zkoušky. Úspěšnost absolventů našich kurzů se pohybuje v rozmezí 90-95 %.
Jak dlouho trvá získání certifikátu ITIL Experta?
To závisí na tom, jak daný člověk používá ITIL v praxi a kolik času může strávit na školeních. Pokud pracuje s ITIL opravdu aktivně, je schopen pokročit od úrovně Foundation do úrovně Expert za jeden rok. Pokud se jedná o člověka, který principy ITIL používá v praxi méně, může to trvat jeden a půl až dva roky. Prakticky jde o 6-8 kurzů se zkouškami o celkové délce cca 28-30 dní.
Je pravda, že mezi firmami sílí zájem o školení na míru?
Rozhodně ano. Vidíme, že zákazníci už nechtějí chodit na obecná školení, kterých již absolvovali mnoho. Daleko více je zajímá vzdělávání zaměřené přímo na jejich firmu, jejich interní směrnice, procesy, kulturu, aktuální problémy a podobně. Takto připravovaná školení jsou unikátní a nelze je použít v jiné společnosti. Letos jsme vyškolili kolem dvou tisíc lidí, z čehož 30 až 40 procent tvořili účastníci školení připravených na míru.
Kdo je váš typický zákazník?
Do nedávna to byla velká firma, která používá HP technologie. V poslední době se to ale mění ve prospěch zejména středních a malých firem. Portfolio středně velkých firem nám výrazně roste, což je v době šetření ve velkých společnostech velmi pozitivní. U školení soft skills, ITILu a projektového managementu přibývají dokonce i jednotlivci, kteří si školení platí sami.
Co chystáte do budoucna?
Jsem rád, že se nám daří posouvat hranice povědomí o našich vzdělávacích aktivitách na Slovensku. Tento rok bude mým úkolem zvýšit toto povědomí u nových zákazníků i v rámci České republiky.