OBRÁZEK: Vzorový výsledek U-testu pro ověření potenciálu člověka
Má životopis či osobní sympatie při pohovoru tedy vůbec význam?
U životopisu to funguje většinou tak, že jich přijde třeba sto, které musí personalista prostudovat. V takovém množství už vidíte rozdíly. Jeden životopis je krásně graficky zpracovaný, kdežto další je strohý. Na personalistu to má tendenci udělat dojem v tom smyslu – tohohle chci a tohohle nechci. Přitom ten vyšperkovaný životopis může například jen zakrývat skutečnost, že jej připravila personální agentura a profil kandidáta už tak krásný ve skutečnosti není. Opačná situace může být u strohého životopisu.
Další faktor pak souvisí se zmíněnými 30 % lživých informací. Lidé mají často tendenci si přikrášlovat a upravovat skutečnost a to jak na papíře, tak poté i osobně při pohovoru. Snaží se zalíbit. Proto je lepší brát životopis jen jako vizitku se základními údaji o dané osobě a ty poté ověřovat a obdobně s odstupem pohlížet i na osobní sympatie k člověku.
K čemu slouží Test schopnosti duplikace, který je součástí prověřování kandidátů na pozici?
Pokud to převedu do jednodušší mluvy, jedná se vlastně o jakousi přirozenou míru bystrosti. To nemá co společného s inteligencí. Spíše se jedná o případ, kdy potřebujete někoho rychle zasvětit do situace. Pokud je tento člověk bystrý, tak velmi rychle pochopí, co jak funguje, jak má co dělat a velmi rychle se začlení do kolektivu. V podstatě se učí za pochodu.
OBRÁZEK: Příklad otázky z Testu schopnosti duplikace
Jaký efekt má špatná volba zaměstnance?
To je jedna z prvních otázek, kterou probíráme na přednášce, kde je krásné pozorovat klienty, jak hovoří o svých zkušenostech. Většinou je jako první napadá, že platí někoho, kdo nedělá svou práci. Tedy finanční ztráta. Ta práce toho člověka, který nepracuje efektivně, pak končí na stole jiných lidí.
Další věcí je, že když člověk odchází, tak není jednoduché se s ním krátce rozloučit. Problémem je, jak ho dostat z firmy ven po zkušební době.
Negativním výsledkem je také znechucení. Pro nadřízené je představa, že se zmýlili, často bolestivá a někdy kvůli pocitu osobního selhání vůbec váhají, než se zase rozhodnou někoho vybrat. Je to taková vnitřní brzda expanze firmy.
Na ostatní v kolektivu navíc působí velký faktor demotivace, kdy dokonce i ti nejlepší v extrémních případech odcházejí. Proč by měli pracovat, když někdo, kdo v týmu nic nedělá, bere stejně peněz jako oni? Navíc tento demotivační prvek v tomto prostředí často působí i měsíce poté, co tento člověk odešel.
A co když kvalitních kandidátů není na trhu dostatek nebo se zkrátka nehlásí? Dá se s tím něco dělat?
Určitě. I v případech, kdy jsou pozice natolik specifické, že je velmi málo vhodných kandidátů nebo se prostě nehlásí, je několik aspektů, které se dají zlepšit.
Jednou z věcí, kterou nazýváme omezovačem, je potřeba zkontrolovat, zda má pozice vhodně sestavený inzerát. Zaběhlým mýtem je například uvádět konkrétní počet let praxe nebo specifické vzdělání jako nutnost, jestliže to ve skutečnosti až tak přísnou podmínkou není. To totiž může odradit skutečně kvalitní pracovité uchazeče, kteří jsou natolik důslední a morální, že když vidí, že nesplňují uvedené požadavky, rozhodnou se raději nereagovat. To je pro firmu velká škoda a naopak se jí často hlásí ti, kteří ani většinu podmínek vůbec nesplňují.
Na druhé straně je třeba v takových případech myslet na dlouhodobé řešení. My klientům třeba doporučujeme vysledovat si zdroje, odkud tito odborníci přicházejí, a začít s nimi komunikovat. Například zorganizovat školní přednášky, firemní praxi nebo publikovat odborné materiály. Jednoduše si zajistit dobré jméno v očích potenciálních kandidátů, aby k firmě v budoucnu rádi nastoupili.
OBRÁZEK: Performia kára znázorňuje paralelu s pracovním týmem. Cílem je hledat jen ty schopné zaměstnance (první dva vpředu).
Lucie Spáčilová se pohybuje v oblasti personalistiky již patnáct let. Ačkoliv nemá tuto oblast vystudovanou, má ekonomické vzdělání, orientace na pomoc lidem jí byla vždy blízká. Potřebné vzdělání získala „za pochodu“ v průběhu let, kdy pracovala jako personalistka a ředitelka personální divize ve společnosti Business Success, s.r.o.. V roce 2004 pak na český trh přivedla a pomohla implementovat techniky efektivního výběru zaměstnanců v personální společnosti Performia, jíž je výkonnou ředitelkou. Ve volném čase se věnuje synovi a ráda také občas změní prostředí na společných cestách s rodinou.