According to the survey conclusions, European companies represent the model of the quality of CSR reports. In the assessment of the quality of the reports by a group of the 250 of the world's largest companies, European companies achieved the highest average rating of 71 points out of 100. The highest quality reports were published by companies from Italy, 85, Spain, 79 and Great Britain, 76%. The average rating of American companies was 54 points, Asian companies were rated 50 points on average.
The highest quality reports were published by companies operating in the fields of electronics and technology, averaging 75 points, mining, 70 points and the pharmaceutical industry, 70 points. The most active sectors of 2013 included the automotive industry, 77% and telecommunications & media, 75%.
The same methodology, but differently balanced content
The GRI, Globau Reporting Initiative, methodology was used to report on CSR by 78% of the companies surveyed. Regarding the content of CSR reports, only 23% of companies from the 250 of the world's largest companies publish balanced reports which include both successes, challenges and obstacles in the area of CSR. Only 22% clearly linked the results in the filed of social responsibility with the remuneration of their managers and employees.
The entire survey can be downloaded from the KPMG website here: www.kpmg.com/crrsurvey
-Kk-
Tři čtvrtiny nejvýznamnějších společností světa pravidelně vydávají zprávy o svých aktivitách v oblasti společenské odpovědnosti, tzv. CSR reporty. Pokud jde o počet vydaných zpráv, nejvíce CSR reportů vychází v Americe, kde je zveřejňuje 76 % firem. Následuje Evropa (73 % firem) a Asie (71 % firem). Z hlediska kvality zpráv vedou evropské firmy. Nejkvalitnější CSR reporty jsou vydávány v Itálii. Vyplývá to z průzkumu celosvětové sítě poradenských společností KPMG s názvem KPMG Survey of Corporate Responsibility Reporting 2013.
Průzkum probíhá již od roku 1993, v roce 2013 však pracoval s dosud největším vzorkem respondentů. Zahrnuje sto společností s nejvyššími tržbami ze 41 zemí, celkem tedy 4100 firem. „Důkazem, že se z reportingu o CSR za poslední dvě dekády stala v podnikatelské sféře běžná záležitost, je právě i nárůst počtu zemí a společností zahrnutých v tomto průzkumu,“ uvádí KPMG v tiskové zprávě.
Největší změny proběhly v Asii
Od roku 2011 vzrostl počet firem, které zveřejňují zprávy o společenské odpovědnosti o 7 % (z 64 % na 71 %). Ve skupině 250 největších světových firem je to dokonce 93 %. 51 % firem zveřejňuje CSR reporty jako součást svých výročních zpráv (v roce 2008 to bylo jen 9 % a v roce 2011 20 %). Největší nárůst reportujících firem byl zaznamenán v regionu Asie a Pacifiku. Od roku 2011 stoupl počet asijských firem vydávajících zprávy o společenské odpovědnosti o 22 % na 71 %.
V kvalitě zpráv vítězí Evropa
Vzorem kvality CSR reportů jsou podle závěrů průzkumu evropské firmy. Při posuzování kvality zpráv ve skupině 250 největších světových firem dosáhly nejvyššího průměrného hodnocení 71 bodů ze 100. Nejkvalitnější zprávy vydávají firmy z Itálie (85 %), Španělska (79 %) a Velké Británie (76 %). Průměrné hodnocení amerických firem je 54 bodů a v případě asijských 50 bodů.
Nejkvalitnější zprávy připravují firmy z oboru elektronického a technologického (průměrně 75 bodů), těžebního (70 bodů) a farmaceutického průmyslu (70 bodů). Nejaktivnější odvětví v roce 2013 zahrnovala automobilový průmysl (77 %) a telekomunikace a média (75 %).
Jednotná metodika, ale různě vyvážený obsah
78 % zkoumaných společností využívá k reportování o společenské odpovědnosti metodiku GRI (GlobaI Reporting Initiative). Pokud jde o obsah CSR reportů, pouze 23 % společností ze skupiny 250 největších světových firem publikuje vyvážené zprávy, které zahrnují úspěchy i výzvy a překážky v oblasti CSR. Pouze 22 % jasně propojuje výsledky v oblasti společenské odpovědnosti s odměňováním manažerů či zaměstnanců.
Celý průzkum si můžete stáhnout na stránkách KPMG zde: www.kpmg.com/crrsurvey
-kk-