-mm-
Ať už si před nástupem do manažerské role přečtete sebevíc odborných knih, na začátku si jistojistě projdete obdobím, kdy budete dělat spousty chyb. To je ale zcela v pořádku, pokud se z těchto chyb poučíte. Noví manažeři, kteří nemají s vedením lidí zkušenosti, čelí jedinečným výzvám, které musí na začátku výkonu své nové manažerské role překonat. Zde je jejich výčet. Spolu s tipy, jak je překonat co nejhladčeji a nejrychleji.
Tento seznam přinesl server Center for Creative Leadership.
Do manažerské role jsou noví lídři často povyšování z řad týmu. Proto se mnohdy ocitají v situaci, kdy mají najednou vést lidi, kteří byli předtím jejich kolegové. Nebuďte na své nové podřízené v takovém případě přehnaně přísní, ale zároveň jasně vymezte nové hranice. Využijte to, že své nové podřízené důvěrně znáte, a tyto své znalosti využijte při individuální komunikaci se svými podřízenými.
Další věc, na kterou není nový manažer nutně zvyklý, je, že má odpovědnost za práci jiných lidí. V takovém případě je samozřejmě nutné, aby podřízeným jasně komunikoval svá očekávání a pomáhal jim dosahovat potřebných cílů.
Mnozí noví manažeři dělají tu chybu, že si nechávají spoustu práce pro sebe. A málo práce delegují na své podřízené. Naučit se efektivně a rychle delegovat práci svým podřízeným je jedním z největších úkolů nového manažera.
Komunikace se zbytkem firmy je z pozice manažera jiná než z pozice řadového pracovníka. Nový manažer musí komunikovat obousměrně – směrem ke svému týmu a směrem k vedení. Funguje tak jako jakási spojka mezi vedením a týmem. Stejně tak je nutné hned ze začátku navázat dobré vztahy s ostatními týmovými vedoucími, protože s nimi bude nový manažer taktéž v intenzivním kontaktu.
Extrémně důležitým úkolem manažera je rozvoj podřízených. Nový manažer se musí naučit naladit se na vlnu svých jednotlivých podřízených a nezanedbávat jejich rozvoj, vzdělávání a kariérní posun.
-mm-
Zdroj: Center for Creative Leadership - oficiální stránky instituce Center for Creative Leadership (CCL®)