Jinými slovy, čím náročnější je pro firmy budovat značku na sociálních sítích, tím vyšší jsou příjmy z placených služeb pro sociální sítě. Řada náborářů a zaměstnavatelů se navíc musí stále více potýkat se „vzdělanějším a velmi skeptickým publikem“, jak jej Brudenell nazval. Dalším narůstajícím problémem je to, že se stále více firem, které se na sítích objevují, postupně zdokonaluje v budování obsahu, který působí přirozeně – marketing, který není marketingem.
Investice, metriky a školení. Budování značky a nábor kvalitních lidí vyžaduje více než jen tým náborářů s účty na LinkedInu či Facebooku. Z průzkumu společnosti Universum však vyplývá, že většina z dotazovaných organizací nedostatečně investuje do náboru přes sociální sítě a budování značky zaměstnavatele. Kvůli tomu také relativně málo firem po celém světě měří vliv sociálních sítí. Marketing na sociálních sítích je tak pro HR stále novinkou a chybí zdroje vymezené pro takové aktivity.
David C. Brudenell dodává, že měření dopadu je stěžejní a nabízí pár tipů:
1. Změřte konverzi – počet talentů, kteří se ozvou kvůli pozici skrze sociální sítě. Toto měření pak můžete napojit na tradičnější metriky, jako je čas nebo náklady na nábor (time-to-hire, cost-per-hire) apod.
2. Zapojte zaměstnance – zapojení zaměstnanců do budování značky zaměstnavatele by mělo jít nad rámec „likování“ příspěvků. Komentáře a sdílení jsou smysluplnější.
Studie společnosti Universum na závěr firmám, které usilují o budování své značky na sociálních sítích, doporučuje, aby zvážily vytvoření tzv. „Social Media Centre of Excellence“, které je skupinou složenou ze zaměstnanců HR, marketingu, interní komunikace a vztahů s veřejností. Případné zapojení externích agentur ke sdílení osvědčených postupů a nápadů není na škodu. Toto centrum vyjasňuje společné cíle pro působení na různé skupiny na sociálních sítích, zpřehledňuje procesy a potřeby každé jednotlivé divize.
-bn-
Zdroj: Recruiter.com - americký server pro náboráře a uchazeče o zaměstnání