Pojďme si představit model Čtyři uši, se kterým v koučování často pracuji, zvláště když je potřeba objasnit vznik konfliktů nebo se připravit na náročnou komunikaci. Když spolu mluvíme, jsou ve hře vždy čtyři různé typy informací. Jako bychom vysílali a přijímali čtyři různé frekvence najednou.
Ten, kdo vysílá (mluvčí), sděluje obsah, tedy slova, která říká. Zároveň vysílá nějakou výzvu, proč to říká, co chce, aby si příjemce myslel nebo udělal. V jeho sdělení je obsažena i zpráva o vztahu – jaký má k příjemci vztah a co si o něm myslí. A poslední informace, kterou předává, je sdělení o sobě, jak mluvčímu v komunikaci je.
Na straně příjemce těmto čtyřem informacím odpovídají čtyři uši:
- Obsahové: Co mi říká za slova?
- Apelové: Co chce, abych si myslel nebo udělal?
- Vztahové: Jaký má ke mně vztah? Jak se mnou zachází?
- Expresivní: Jak mu je? Co se s ním děje?
Model Čtyři uši:
Co chtěl mluvčí sdělit?
Co slyšel příjemce?
Jak na to zareagoval?
Když se podíváme na komunikaci výše, vidíme, že hlavní roli zde sehrálo vztahové ucho. Nikola byla ve stresu a bezradná, pravděpodobně chtěla, aby jí Gábina pomohla. Jenže svou výzvu i to, jak jí je, sdělila nejasně, takže ani jedno z toho Gábina neslyšela. Pro ni byla hlavní nejvíce slyšitelná zpráva o vztahu, a slyšela něco ve smyslu: „Máte v tom nepořádek.“ Podráždilo se její vztahové ucho a odpověděla ve stejném duchu.
Kdyby méně naslouchala vztahovým uchem, mohla by slyšet, že Nikola je ve stresu a mohla by reagovat bez zranění a komunikaci dále nehrotit.
Jak by bylo vhodnější na místě Gábiny zareagovat, když je příjemcem takovéto zakuklené komunikace? Má dvě možnosti:
- Může se zajímat o výzvu, proč Nikola volá. Například: „Jak vám v tom můžu teď pomoci?“ nebo „Co ode mě potřebujete?“ Tohle je jednodušší způsob.
- Druhý způsob je náročnější. Gábina se může zajímat o to, jak Nikole je. Například: „Slyším, že nejste v pohodě. Co se děje?“
A samozřejmě může obě možnosti spojit.
Co nás model Čtyři uši učí:
Jste-li na straně příjemce, ztlumte trochu vztahové ucho a víc se zajímejte o výzvu, proč vám to mluvčí říká a jak se mluvčí v komunikaci cítí. To umožní nebrat si věci osobně a reagovat více s rozmyslem.
Jste-li mluvčí, postarejte se o všechny čtyři uši, aby komunikace běžela hladce. Jasně a nezakukleně komunikujte výzvu. Spíše oceňujte, než kritizujte, protože vztahové ucho bývá u hodně lidí přecitlivělé. A transparentněji sdělujte svoje pocity.
Přeji vám, ať se vaše vztahové uši cítí šťastně a lebedí si, místo aby se plašily.