Klasifikace produktů v prostředí e-businessu

Poté, co se elektronické obchodování stalo neodmyslitelnou součástí trhu v oblasti maloobchodu, nabývají internetové aplikace na významu také v obchodní sféře business-to-business (B2B). Analytici předpokládají, že objem všech transakcí v této oblasti do roku 2003 naroste na bezmála 1400 miliard dolarů.

Oproti běžným způsobům obchodováním má e-business určitá specifika. V oblasti B2B je hlavním rozdílem zejména skutečnost, že transakce nevychází z klasických dvoustranných jednání mezi dodavatelem a odběratelem. Existuje zde určitá nabídka elektronického obchodu, jejíž cílem je najít co nejširší poptávku mezi potenciálními odběrateli. Rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou tedy neurčují klasické dodavatelsko-odběratelské vztahy – snaží se ji vytvářet třetí osoba, kterou je provozovatel elektronického obchodu.

Na základě těchto vztahů vzniká nutnost vytvoření jednotného systému klasifikace produktů, který zákazníkům usnadní orientaci v nabídce různých dodavatelů. Použití takového systému může rovněž vést ke zdůraznění nezávislosti provozovatele obchodu a tím ke zvýšení jeho důvěryhodnosti pro zákazníky.

Autor v článku rozebírá požadavky na univerzální standardy pro klasifikaci produktů nabízených v elektronických obchodech ve sféře B2B. Zmiňuje rovněž některé existující standardy, u kterých se zabývá jejich hlavními výhodami a nevýhodami a nastiňuje možnosti jejich praktického využití. Konstatuje zejména skutečnost, že zatím neexistují jednotné formáty pro efektivní výměnu katalogových dat.

**Datum vydání:** III/2001
Zdroj: etz (Elektrotechnik + Automation) - německý časopis zaměřený elektrotechniku, automatizaci a řízení výroby
Zobrazit přehled článků ze zdroje etz (Elektrotechnik + Automation)