Zmíněná studie Yaleovy univerzity prokázala, že zážitky sdílené s ostatními jsou pro nás silnější a také pro nás mají větší význam. Sdílené zážitky pomáhají formulovat naše hodnoty, definovat žádoucí a funkční normy a chování. Pokud jde o výkonnost týmu, sdílené zážitky ji mohou zlepšit až o 20 %.
Proces týmové práce
Tým je nejdříve poskládán dohromady. Potom mezi členy týmu zpravidla nastanou třenice a konflikty s tím, jak na sebe narážejí zájmy jednotlivců a týmu jako celku. Posléze se tyto konflikty podaří překonat a tým může udělat práci, kterou měl za úkol. Celý tento proces můžete urychlit sdílenými zážitky.
Tak například v americkém námořnictvu musejí posádky jednotlivých lodí (což je 5-8 lidí) dělat úplně vše společně. Když jednotliví členové dělají něco sami, jsou potrestáni. Při nácviku pod vodou dokonce musejí sdílet své zásoby kyslíku. Je to cesta, jak vytvořit oddanost a odhodlání, které bude celé skupině společné, vysvětluje článek na webu strategy-business.com.
Nezbytný je sdílený cíl
Při studiu elitních armádních složek bylo zjištěno, proč některé týmy ve vysoce stresových situacích uspějí, zatímco jiné pohoří. Rozdíl mezi nimi je v přístupu ke stresu. Stres, který je však zkombinován s pocitem smyslu a jasného cíle, vede k dobře fungujícímu týmu. A pro vytvoření propojení uvnitř týmu dokonce stačí jen relativně málo stresu – jasný cíl a smysl celého počínání je však nezbytný.
Sdílené zážitky posilují emoční inteligenci, protože kolegové v týmu vzájemně poznávají své emoce a reakce. Když se naučíte, jak ostatní pracují a jakou kulturu mají zažitou, budete jim lépe rozumět. A emoční inteligence je pro lepší výkony vhodná. Díky ní je veškerá spolupráce i učení plynulejší. Navíc bude v týmu méně konfliktů.
-jk-