Pro navržení dobrého řešení je zásadní důkladné porozumění aktuálním problémům. Základem technologie blockchain je neustále narůstající řetězec záznamů, které jsou vzájemně provázané a zabezpečené pomocí šifrování. S čím nám tedy blockchain může pomoci?
1) Ochrana dat
Prvním velkým problémem bude přechod všech IT systémů na novou platformu. Nedávno jsme mohli vidět několik masivních bezpečnostních incidentů, které postihly desítky milionů lidí. Data jsou zranitelná a hackeři je mohou zneužít formou ransomwaru nebo podvodů s identitou. Obojí je stále častější.
Hlavní příčinou je to, že současné IT systémy využívají hierarchické kontrolní mechanismy. Když se pak hacker dostane dovnitř systému a získá přístup například k heslům, má najednou skoro všechno. Jedinečné klíče, které umožňují jednotlivcům přístup k datům, nejsou v hyperpropojeném světě nic dobrého.
Systémy založené na jednorázovém zabezpečení přístupu jsou velmi náchylné k narušení bezpečnosti. Co bychom potřebovali, je kolektivní inteligence, bezpečnostní architektura založená na propojené síti. Každá akce, která by měla být autorizována, by pak vyžadovala shodu mezi mnoha aktéry. Právě to je blockchain.
2) Ekonomická hodnota v digitalizovaném světě
Hodnota dnes není vytvářena výrobou a tradiční prací, ale spíše interakcemi, daty a informacemi. Problém je, jak takto vytvářenou hodnotu rozdělit. Zavedení základního univerzálního příjmu pravděpodobně není tím nejlepším řešením.
Primární mechanismus pro odměňování lidí za hodnotu, kterou tvoří, na který jsme byli zvyklí celá staletí, nám dnes mizí před očima. Tradiční pojetí ekonomické hodnoty bude brzy zastaralé. Musíme proto přijít s novým a praktickým paradigmatem pro ekonomickou hodnotu obecně.
A také musíme vymyslet, jak spravedlivě kompenzovat všechny jednotlivce účastnící se na sítích, kde dnes vzniká tolik hodnoty. Technologie blockchainu může být odpovědí na oba tyto problémy.
Kniha: Christensen, Clayton a další: Competing Against Luck (HarperBusiness, 2016, 288 stran)
-jk-