Ženy mají více tónů v hlase než muži. Důsledkem toho je, že ženy mají často expresivnější hlas a výška tónu je rozmanitější. Bohužel proto bývají také někdy obviňovány, že jsou hysterické, ukřičené, a zvláště v patriarchálních společnostech nebyly brány příliš vážně.
I toho lze ale dobře využít při prezentaci, aniž by bylo nutné následovat vzoru Margaret Thatcherové. Ostatně důvodem, proč ona sama chodila na lekce, bylo to, že v době její vlády jako premiérky bylo na vysokých pozicích mnohem méně žen a v 99 % případů bylo lepší být mužem, abyste se někam dostali.
Maskulinita v tónu jejího hlasu jí skutečně v kariéře pomáhala. V podstatě používala pouze stejné tóny jako její mužské protějšky. Dnes to už není tak dramatické. Společnost je alespoň o něco více vyrovnanější a žena může mít ve světě byznysu nebo politiky stejně prominentní postavení jako muži.
Zde je pár tipů, jak pouhou prací s hlasem můžete získat větší zájem a respekt publika:
- Pouhým mírným zvýšením tónu hlasu můžete některé body vaší prezentace učinit zajímavějšími a živějšími.
- Snížení výšky tónu a pomalejší mluvení zdůrazní vážná témata a usnadní jejich pochopení.
- Díky vyváženému tónu v hlase bude vaše prezentace znít klidně a profesionálně.
Trik tedy spočívá v tom, že většinou používáte svůj normální konverzační hlas, avšak ke zdůraznění určitých momentů či zajímavých bodů si s výškou hlasu hrajete, abyste udrželi zájem publika.
-bb-