Kdy pracovat na nejnáročnějších úkolech?
Podle cirkadiánního rytmu (tedy přirozených hodin lidského těla) platí, že největší pracovní a mentální výkon člověk podává hlavně ráno a dopoledne. Tomu by mělo odpovídat i vaše plánování pracovních aktivit. Snažte se ty nejdůležitější věci a nejsložitější úkoly, které vyžadují největší soustředění, smáznout ze stolu už dopoledne. Pokud se totiž budete snažit maximální výkony podávat třeba až k večeru, vaše hlava se tomu bude bránit, práce vám nepůjde od ruky a jste opět ve větším riziku prokrastinace.
Kdy a jak si naplánovat denní plán?
Podle Harvard Business Review je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se vyhnout nechtěnému odklonu od práce, připravit si předem jasný plán akce. Sepište si hodinu po hodině, čemu se budete věnovat, a u každé aktivity si napište, jaký je její kýžený výsledek. Aby vaše plánování bylo účinné, musí být realistické. Nezapomínejte tedy i na odpočinek a pauzy, protože jinak se nebudete plánu moci nikdy pořádně držet, postupně jej začnete porušovat a dříve nebo později už pro vás nebude znamenat žádný závazek.
Je nutné být neustále online?
Internet a neustálé připojení k virtuálnímu světu jsou aktuálně velmi častými důvody, proč se lidé při práci nechávají strhnout prokrastinací. Jedním z řešení tak je se od těchto zdrojů odstřihnout. Zkuste se vrátit k práci offline. Pokud je to možné, nastavte si vše, co k plnění aktuálního úkolu potřebujete, v offline podobě, a poté vypněte připojení a užívejte si odpojení od sítě. Pokud není možné připojení úplně vypnout, nezapínejte alespoň prohlížeč a nedívejte se na jiné webové stránky než na ty, které přímo souvisí s vaší prací.
-mm-