Tento návod uveřejnil web CIO.com.
Jasně nastavte cíle a vize dané změny
Každý projekt, včetně implementace změny, musí mít jasný cíl. Vytyčte si, co je vlastně onou vizí, se kterou se do změny pouštíte, čeho všeho se změna týká (tedy jaký je rozsah projektu) a jak zhodnotíte, jestli se změna už udála či ne a jestli byla úspěšná.
Zapojte svůj tým do přípravy plánů a strategie
Nerozhodujte o svém týmu ve stylu „o nás bez nás“. Vaši podřízení budou mít určitě celou řadu praktických podnětů. Proto je to přípravy plánů a strategií ohledně změny zapojte.
Očekávejte vzdor vůči změně a připravte se jej řešit
Každá změna přináší i obavy a má své odpůrce. Úplně vždy – i kdyby se jednalo objektivně o změnu k lepšímu. Lidé zkrátka často preferují status quo. Vzdor očekávejte, přijměte jej jako nutné zlo a předem si připravte strategii, jak jej budete řešit.
Dělejte změny postupně
Pokud je to jen trochu možné, zavádějte změny postupně. Mnohem lepší, než udělat náhlý obrat o 180°, je implementovat změny po krocích a postupně.
Po zavedení změn celý proces zhodnoťte a případně udělejte ještě poslední úpravy
Poté, co změnu zavedete, celý projekt vyhodnoťte. Řekněte si, co by bylo lepší pro příště zlepšit, a pokud je to nutné, udělejte ještě v právě dokončeném projektu poslední změny tak, aby se výsledek co možná nejvíc blížil ideálu.
-mm-