Průzkum Barometr společnosti Mastercard již druhým rokem odhaluje trendy a potíže, se kterými se setkávají čeští mikro a malí podnikatelé. V důsledku těchto problémů by polovina z nich nedoporučila svým blízkým začít s podnikáním, což uvádějí především ženy podnikatelky. Nejvíce se potýkají s problémy spojenými s nerovnými podmínkami na trhu práce a s digitalizací.
Podle průzkumu ženám jejich sociální a rodinné role značně komplikuje uplatnění na trhu práce a v podnikání. 70 % podnikatelek totiž musí neustále vyvažovat mezi prací a rodinou. Uvedené číslo poukazuje na významnou potřebu lepší podpory žen v podnikání, které se potýkají s dvojím břemenem – vedou firmy a zároveň spravují domácnost. Respondentky přitom vnímají obtíže s udržením rovnováhy mezi pracovním a osobním životem jako jednu z hlavních bariér pro podnikání.
Mezi související problémy patří nedostatečná podpora ze strany rodiny a horší přístup k finančním prostředkům, což ženám ztěžuje rozšiřování firem a najímání potřebných pracovníků. Na ztíženou roli ženy na trhu práce poukazuje rovněž fakt, že téměř polovina firem vedených ženami vznikla, když bylo jejich zakladatelkám mezi 31 a 45 lety, tedy v pozdějším věku než v případě jejich mužských protějšků. Ženy se totiž často stávají podnikatelkami z nutnosti, kvůli nedostatku flexibilních pracovních míst a omezeným pracovním příležitostem, a to zejména po návratu z mateřské dovolené.
Ženy někdy vnímají podnikání jako jedinou možnost, jak se uplatnit. To poukazuje na urgentní potřebu podpory ze strany státu pro ty, kdo řeší, jak skloubit kariéru a osobní život. Ženám by měla podpora pomoci odstranit překážky, které brání jejich podnikatelskému rozvoji a ve společnosti by měla přispět k vytvoření inkluzivnějšího podnikatelského ekosystému. Pomůže to nejen podnikatelkám, ale také trhu práce a v důsledku i státní kase. Jak totiž vyplývá z dat OECD, pokud bychom v České republice rozdíly mezi ženami a muži na pracovišti odstranili, DPH by se do roku 2030 zvýšilo až o 500 miliard korun. Je nutnost umožnit podnikatelkám prosperovat ve světě, kde jsou rovné příležitosti zatím stále jen ideálem, nikoli realitou.
Průzkum Barometr dále odhalil, že třetina mikro a malých živnostníků má obavy o bezpečnost citlivých dat při používání digitálních nástrojů a že pouhá třetina respondentů důvěřuje tomu, že jejich data zůstanou v bezpečí. Jen necelá polovina živnostníků věří, že jim technologie pomohou v důležitých obchodních rozhodnutích. Větší podniky jsou digitalizaci otevřeny, což je činí konkurenceschopnějšími, digitalizace je totiž v současnosti základním předpokladem růstu. Proto je klíčové soustředit se na poskytování podpory a vzdělání i menším podnikatelům, aby i oni mohli plně využít potenciál digitálního věku.
Mikro a malé podniky tvoří většinu ekonomických subjektů v české ekonomice a hrají zásadní roli v našem hospodářství. Společnost je vnímá pozitivně, což dokládá mj. skutečnost, že 56 % obyvatel uznává jejich přínos ekonomice a komunitě. Průzkum zároveň ukazuje, že jejich podpora ze strany státu zůstává pod optimem. Je zřejmé, že podnikatelé potřebují větší podporu nejen od vlády, ale i od soukromého sektoru a neziskových organizací. Jen tak můžeme vytvořit prostředí, ve kterém budou moci všechny mikro a malé podniky prosperovat.